De zomer is net begonnen, maar voor je het weet staan de eerste schoolweken alweer voor de deur. Wil je straks een vliegende start maken in de Gouden Weken? In dit artikel vind je verschillende originele activiteiten waarmee leerlingen elkaar op een creatieve manier beter leren kennen. Laat je inspireren en kies alvast welke werkvorm jij straks wilt inzetten!
Maskers met een Missie – De Toekomstversie
Elke leerling krijgt een blanco masker en mag dit versieren als een verbeelding van hun toekomstdroom. Hoe zie je jezelf later voor je? Wat wil je worden, doen of uitstralen? Het masker mag gaan over een toekomstig beroep of een persoonlijke missie. Als de maskers af zijn, delen ze in kleine groepjes wat ze hebben gemaakt. Wat stelt het masker voor? Waarom heb je hiervoor gekozen? Hier kun je dit soort maskers bestellen.
Spinnenweb met complimenten
Net als bij het traditionele spinnenweb, maar met een creatieve twist: geef elk kind een bol wol. Bij het gooien vertelt de leerling niet alleen zijn naam, maar ook een compliment aan de ontvanger. Zo ontstaat er geen gewoon web, maar een warm netwerk vol positieve inspiratie.
Podcast 'Mijn verhaal'
In tweetallen interviewen leerlingen elkaar kort (2 min) over hun hobby’s, favoriete eten of iets grappigs dat ze meegemaakt hebben. Ze nemen elkaar op met een telefoon, alsof ze samen een mini-podcast maken. Speel daarna de leukste fragmenten af in de klas. Een originele manier om elkaar écht te horen én nieuwe gesprekstof te vinden.
Laat leerlingen een kijkdoos maken waarin ze hun zomer verbeelden: met tekeningen, kleine voorwerpen, foto's of zelfgemaakte miniatuurdecoraties. Daarna mogen ze hun doos kort presenteren aan een paar klasgenoten. Een creatieve én laagdrempelige manier om iets persoonlijks te delen zonder verplicht klassikaal spreken.
Toekomst-tijdcapsule
Laat elke leerling een brief aan zichzelf schrijven: “Wat wil ik dit schooljaar leren, proberen of bereiken?” Verzamel de brieven in een mooie doos (of envelop) en bewaar die tot het einde van het schooljaar. In juli openen jullie samen de tijdcapsule. Een mooie manier om doelen te stellen én later terug te kijken.
Laat de leerlingen in kleine groepjes een mini-escaperoom oplossen in het lokaal. De puzzels en raadsels zijn gebaseerd op weetjes over de klas, de leerkracht en de school: Wat is de voornaam van de meester?, Waar vind je de gymzaal?, Welke leerling houdt van voetbal? Zo leren ze spelenderwijs niet alleen elkaar, maar ook hun nieuwe omgeving beter kennen. Spannend, samenwerkend én perfect voor de start van de Gouden Weken.
Dans en ontdek
Op een vrolijk muziekje bewegen de leerlingen door de klas. Zodra de muziek stopt, zoeken ze iemand in de buurt op en beantwoorden samen een vraag van het bord of uit een stapel kaartjes, zoals:“ Wat is je favoriete maaltijd?”, “Wat maakt jou blij?” of “Wat wil je leren dit jaar?”
Daarna start de muziek opnieuw en herhaalt het spel zich.
gebruik kletskaarten (voor basis-en middelbaar onderwijs)
Ken je onze kletskaarten al? Deze hebben wij speciaal ontwikkeld voor zowel het basisonderwijs als het middelbaar onderwijs.
Met de kletskaarten heb je enorm veel leuke, prikkelende en originele gespreksonderwerpen tot je beschikking. Denk aan vragen als:
Hoe zou je de wereld veranderen als je dat zou kunnen?
Wat is je favoriete boek?
Wat is het leukste wat je docent ooit heeft gedaan voor jou?
Wat zou je verkopen als je een eigen winkel had?
Met wie kun jij het beste lachen?
Je kunt de kletskaarten klassikaal gebruiken, maar ook kun je de klas in groepjes verdelen. Dan gaat ieder groepje met een eigen setje kaarten aan de slag.
Een leuke manier om het ijs te breken en elkaar een stuk beter te leren kennen
Maak een megaposter
Op de website van Block Posters kun je zelf posters maken. Dat werkt heel eenvoudig. Je begint met het uploaden van een plaatje. Kies bijvoorbeeld een plaatje van een niet-ingekleurde tekening. Daarna kies je uit hoeveel A4-tjes de posters moet bestaan. Zo bepaal je hoe groot de poster wordt.
Vervolgens print je de losse A4-tjes uit. Elke leerling kan nu een eigen deel van de poster inkleuren. Daarna kun je het geheel als een grote poster in de klas ophangen. Zo ben je met de hele klas lekker bezig en creëer je een mooi gevoel van saamhorigheid en samenwerking met elkaar. En je houdt er ook nog eens een mooie megaposter aan over.
Wil je het dit jaar echt grondig aanpakken, dan is dit een heel leuk idee om elkaar op een speelse wijze beter te leren kennen. Laat leerlingen hun eigen t-shirts maken, waarop ze dingen over zichzelf en anderen kunnen schrijven.
Je geeft elk kind een wit t-shirt en je zorgt voor een aantal textiel viltstiften (verkrijgbaar bij onder andere de Action). De opdracht is: schrijf op de voorkant van alles over jezelf. Houd je niet in! Ter inspiratie voor de onderwerpen kun je bijvoorbeeld onze kletskaarten gebruiken.
Vervolgens trekken de leerlingen de shirts aan en begint deel twee van de opdracht. Laat de leerlingen door de klas lopen en vraag de andere leerlingen iets leuks over de ander op de achterkant van het t-shirt te schrijven.
Zo leren de leerlingen elkaar niet alleen goed kennen, ze ontvangen ook leuke complimentjes van elkaar - misschien ook wel van klasgenootjes van wie ze het helemaal niet verwachten.
gebruik identiteitscirkels
Een andere manier om het jaar creatief te beginnen, is met het gebruik van identiteitscirkels. Hiermee zet je leerlingen aan het denken over wie ze zijn en hoe ze zichzelf en anderen zien.
Een identiteitscirkel is een segmentencirkel, waarin je de dingen die voor jou op dit moment belangrijk zijn op een simpele manier zichtbaar kan maken. Zo creëer je een unieke visuele weergave van je eigen identiteit.
Hiermee leren de leerlingen elkaar natuurlijk ook weer goed kennen!
niet alleen elkaar, maar ook jou als docent leren kennen
De activiteiten in dit artikel zijn erg geschikt om elkaar goed te leren kennen. Als docent kun je er ook voor kiezen om zelf mee te doen met de activiteit, waardoor de leerlingen ook jou extra goed leren kennen.
Zo leg je een mooie basis voor een inspirerend schooljaar. Weet jij al welke activiteit je gaat gebruiken na de vakantie?
















0 comments